FOND SHOP: Zajímají nás společnosti s průlomovým řešením

Přečtěte si

Skupina Prime Fund se v základu zabývá investicemi do inovací. Pro investory je určen zejména fond kvalifikovaných investorů Prime Fund SICAV cílící na již fungující projekty.

FOND SHOP se zeptal Dušana Moskalieva a Jana Svobody ze skupiny Prime Fund nejen na to, čemu se tato nově vzniklá skupina věnuje, ale zajímali jsme se i o to, jaký investiční styl uplatňují nebo jak se na jejich projektech mohou podílet i ostatní investoři.

Můžete na úvod více představit investiční skupinu Prime Fund? Kdy vznikla, co je vaším hlavním posláním?

Skupina Prime Fund funguje v plném rozsahu od letošního jara. Velmi zjednodušeně se dá říct, že se zabýváme investicemi do inovací. Na rozdíl od tradičních investičních společností nemáme vymezenou konkrétní oblast, na kterou bychom se soustředili.

Rádi podpoříme společnosti z velmi odlišných oborů. Klíčové je, aby přišly s nějakým průlomovým řešením, které posouvá možnosti daného odvětví, a ideálně podporuje udržitelnost nebo nějakou jinou hodnotu v rámci ESG. Když takový projekt najdeme – ať už v počáteční nebo pokročilé fázi – chceme ho investičně doprovázet co nejdéle.

Naším cílem není zainvestovanou společnost rychle zhodnotit a vydělat na jejím prodeji. Mnohem raději jdeme pomalejší, ale o to trvalejší cestou. V pozici hlavních investorů firmy doprovázíme klidně už od (pre)seed fáze až po expanzi na světové trhy.

Na webu se investoři mohou dočíst, že aktuálně máte v nabídce „dva fondy, které na sebe symbioticky navazují“. Prvním z nich je PRIME FUND Lab, o kterém píšete, že jde o privátní investiční fond zakladatelů. Znamená to tedy, že jde o uzavřený fond, co je jeho cílem?

Je to tak. Skupina Prime Fund má dvě větve, které se dokonale doplňují, ale zároveň jsou na sobě nezávislé. Zmíněný Prime Fund Lab je náš privátní investiční projekt.

Jeho prostřednictvím pomáháme s rozjezdem inovativním firmám v (pre) seedové fázi. Cílem je ukotvit firmy na trhu, pomoci jim s efektivním nastavením procesů a posunout je do dalších investičních fází, třeba i směrem k zahraniční expanzi. Na rozdíl od Prime Fund SICAV jsou tu úplně jiná rizika, proto je bereme výhradně na sebe.

Naopak PRIME FUND SICAV, resp. podfond PRIME FUND Tech, je fondem kvalifikovaných investorů. Jaká je tedy strategie tohoto fon- du a jak na sebe oba fondy navazují?

Prime Fund SICAV je druhá větev naší skupiny. Zaměřuje se na rozvoj společností, které už mají fungující produkt, stabilní zákaznickou bázi a nechybí jim ambice (a potenciál) k dobývání zahraničních trhů. Ideálně v celosvětovém měřítku.

Prime Fund SICAV je na Prime Fund Lab zcela nezávislý. Zároveň na něj ale přímo navazuje. Když se totiž potvrdí náš investorský instinkt a firma, do níž jsme investovali v rámci Prime Fund Lab, se úspěšně etabluje na trhu, řešíme s ní případný přesun do Prime Fund SICAV. Pokud se domluvíme (není to žádná povinnost), společnost se přestupem otevírá kvalifikovaným investorům.

Současně to ale neznamená, že by cesta do Prime Fund SICAV vedla pouze z Prime Fund Lab. Pokud nějaký projekt splňuje potřebné parametry a projde naším výběrovým sítem, můžeme ho rovnou zařadit do Prime Fund SICAV.

Namísto kvantity cílíme v Prime Fund SICAV na kvalitu. Počet zainvestovaných projektů proto narůstá jen velmi pomalu. Odhadem nás blíž zajímá zhruba každá čtyřicátá, možná padesátá firma, s jejímiž zástupci se potkáme. A i následná jednání zaberou měsíce, v některých případech i roky, než si definitivně plácneme. Na prvních zainvestovaných projektech se ale ukazuje, že tato strategie je správná.

Můžete blíže popsat nějaké konkrétní investice fondu? V tisku se píše třeba o start-upu Foxdeli…

Platforma Foxdeli, kterou velká část tuzemských a slovenských e-shopů používá k ponákupnímu marketingu, je jednou z našich vlajkových lodí. Zároveň dokonale ilustruje synergii mezi Prime Fund Lab a Prime Fund SICAV.

Poprvé jsme totiž do Foxdeli investovali už v roce 2021, tehdy v rámci privátního investičního projektu. Během dvou let firma vyrostla a získala stovky platících zákazníků. Letos tak uzrál čas převést ji do Prime Fund SICAV a podpořit expanzi na další trhy.

Aktuálně se nám podařilo docílit přijetí Foxdeli na největší světovou e-shopovou platformu Shopify, což nám otevírá dveře na západ. V první fázi otestujeme vybrané evropské trhy a od příštího roku se začneme chystat na dobytí Ameriky.

Zmiňujete, že Foxdeli je jen jednou z vašich vlajkových lodí. Máte nějakou další?

Podobně dobře si vede i společnost ETW. Dost možná právě tato firma se v budoucnu stane odpovědí na čím dál palčivější otázku „Co s plastovým odpadem?“

ETW totiž vyvinulo průlomový postup, jak i ty nejznečištěnější plasty proměnit v granulát, který se posléze dá využít k výrobě nových obalů. A není to jen teorie, už dva roky má firma fungující továrnu, která plastový odpad recykluje na znovupoužitelný zdroj.

Aktuálně ETW načerpalo úvěr od České spořitelny na další rozšíření recyklační linky. Česká spořitelna tedy tomuto projektu věří stejně jako my, což je skvělá zpráva.

Mimochodem, v rámci skupiny Prime Fund podporujeme nejen synergie mezi Prime Fund Lab a Prime Fund SICAV, ale také mezi jednotlivými zainvestovanými projekty. Což je přesně případ Foxdeli a ETW.

Na jedné straně máme projekt, který spolupracuje s největšími e-shopy u nás, a jeden z nejpalčivějších problémů všech e-shopů jsou obaly. Na druhé straně máme společnost, která obalový materiál umí přeměňovat v recyklovatelný zdroj.

Spolupráce těchto firem tak může být win-win záležitostí a posouvá rozvoj obou projektů na novou úroveň. Právě hledání takovýchto propojovacích linek je pro nás jedním z hnacích motorů.

Pokud by se někdo rozhodl do PRIME FUND SICAV investovat, kolik činí minimální investice, jaké je upisovací období, likvidita fondu a samozřejmě asi to, co mnoho investorů zajímavá nejvíce, tedy jaké jsou poplatky?

Minimální investice činí 1 milion korun, přičemž vstupní poplatek se pohybuje v rozmezí 0 % až 5 %. Upisovací období i likvidita jsou na měsíční bázi.

Výstupní poplatky jsou odstupňované podle délky investice. Z daňového pohledu jsou nejvýhodnější tříleté a delší investice.

Po třech letech jsou výstupní poplatky nulové. U kratších investic jsou odstupňované. Při odkupu do jednoho roku činí maximálně 50 %, mezi prvním a druhým rokem je to maximálně 40 % a mezi druhým a třetím rokem maximálně 30 %.

Zmínili jste, a je to ostatně poměrně výrazně akcentováno i na webu, že důležitou součástí celého investičního procesu je ESG. Jak tedy k tématu udržitelného investování přistupujete?

Naším cílem je vydělávat – kvůli tomu jsme založili investiční skupinu. Ale zároveň chceme, aby to celé mělo hlubší přesah. Abychom svými investicemi podporovali rozvoj smysluplných projektů.

Takových, které přispívají k tomu, aby svět kolem nás byl lepší. Ať už tím, že bude udržitelnější nebo tím, že podpoří ve společnosti rovnoprávnější příležitosti. Proto investujeme do inovací, které se dotýkají oblastí ESG.

A aby to nebyly jen líbivé řeči, právě teď pracujeme na vytvoření metodiky, která nám v budoucnu umožní ESG přesah konkrétně měřit – jak u samotného fondu, tak u jeho aktiv. U každé investice bychom tedy v budoucnu měli být schopni poskytnout přesná čísla o tom, jakým způsobem daný projekt prospívá planetě nebo společnosti.

Udržitelné investování a ESG je nejen v ČR přeci jen „kontroverzní téma“, ne každý s ním souhlasí. Neobáváte se tedy, že by to mohlo naopak některé investory odradit?

Naopak. Je to obecný trend, který stále posiluje a posilovat bude. Vidíme to například v tom, že banky už teď přívětivěji financují ESG projekty. Ostatně důkazem je i zmiňovaná podpora společnosti ETW ze strany České spořitelny.

Mimo to nás celý letošní rok utvrzuje v tom, že jsme se vydali správným směrem. Už mnohokrát se nám například stalo, že jsme někde představili naši investiční skupinu a posluchače to nadchlo natolik, že se chtěli okamžitě zapojit.

Paradoxně řada lidí projevila největší zájem o investování v rámci Prime Fund Lab – a to navzdory našemu vysvětlení, že do tohoto projektu žádné vnější investory nepouštíme. Myšlenka na investování do něčeho smysluplného pro ně byla natolik atraktivní, že byli ochotni přijmout i výrazně vyšší rizika. Přesto ale dál trváme na tom, že tento projekt je čistě privátní.

Na závěr, pokud by se Vás investor zeptal, proč by měl investovat zrovna do Vašeho fondu, co byste dvěma, třemi větami řekl?

Investovat se dá do spousty věcí, ale jen málokterá investice má hlubší smysl. My jsme si nechtěli vybírat mezi dobrým byznysem a smysluplností. Máme za to, že tyto dva světy se nemusejí vylučovat. Investicí do našich projektů tak kvalifikovaní investoři můžou podpořit něco, co jim přinese zajímavý výdělek, a navíc to jednou dost možná vylepší život i jejich dětem nebo vnoučatům.

FOND SHOP: Zajímají nás společnosti s průlomovým řešením

Přečteno

Sdílet článek na sociální sítě

Facebook
Twitter
LinkedIn