CZ EN

Ekonom: Dobrých nápadů je plný hřbitov. Důležitá je jejich realizace.

Přečtěte si

Prime Fund Jana Svobody a Dušana Moskalieva investuje do inovativních firem, které sází na udržitelnost. Na investice teď shání stovky milionů.

Rádi bychom vychovali dalšího českého jednorožce, říká v karlínské kanceláři investiční skupiny Prime Fund jeden z jejích zakladatelů Jan Svoboda. Tenhle někdejší marketingový a obchodní šéf v televizi

Prima či České televizi se už řadu let pohybuje ve světě venture kapitálových investic. Nedávno spojil síly s Dušanem Moskalievem, který se už více než dvě dekády zabývá finančním řízením investičních fondů a nemovitostí. Spolu vedou skupinu investující do inovativních firem, které navíc sázejí na udržitelnost.

„Neinvestujeme do start‐upů a neinvestujeme ani do dospělých a etablovaných společností, které rostou o nějakých sedm deset procent ročně. Chceme společnosti, které už mají produkt na trhu, mají nějakou zákaznickou základnu a obrat tak kolem milionu eur či o něco víc,“ vysvětluje Svoboda. Skupina se soustředí primárně na firmy, které potřebují růstový kapitál. Třeba aby mohly nakoupit a postavit nové výrobní linky. „Právě společnosti v téhle fázi životního cyklu nás potřebují, protože zpravidla nejsou financovatelné bankou,“ vysvětluje Svoboda.

Inovace a udržitelnost

Skupina má v současnosti investovány peníze v pěti projektech a u dalších deseti je ve finální fázi rozhodování o investici. Dvěma nejznámějšími investicemi Prime Fundu jsou nelahozeveská společnost ETW zpracovávající plastový odpad a pak společnost Foxdeli, což je platforma nabízející technologii pro jednodušší sledování zásilek, která zároveň zajišťuje ponákupní komunikaci se zákazníkem a poskytuje kompletní data o doručení v reálném čase. Právě tato společnost má podle Svobody ve své DNA expanzi na zahraniční trhy a mohla by v budoucích letech výrazně vyrůst.

Jak říká Svoboda, jejich cílem není mít v portfoliu fondu spoustu firem. Stačí jich několik, je ale zapotřebí, aby mezi nimi vznikaly synergie. Tak jako se to nyní děje v případě Foxdeli a ETW. Na první pohled jde o naprosto rozdílné firmy, Foxdeli pomáhá e‐shopům s řízením logistiky, zatímco ETW se z vyhozených špinavých plastových obalů naučila vyrábět obaly nové. Jak ale Svoboda upozorňuje, už při druhém pohledu je jasně vidět, že obě společnosti jsou komplementární. „ETW zpracovává obálky od firmy Zalando, což je e‐commerce. Když se podíváte na největší znečišťovatele v oblasti plastů, tak k nim patří právě e‐commerce společnosti. Vedení Foxdeli a ETW už spolu vymýšlí projekt, kdy použité obaly za využití logistic‐ kého know‐how, jež má Foxdeli, pošlou do ETW, která je zrecykluje a vytvoří z nich obaly nové. Cílem je plně cirkulární projekt,“ říká Svoboda.

Přelévání vaniček

V rámci Prime Fundu investují do firem dvěma způsoby. Do projektů v jejich rané fázi investují prostřednictvím Prime Fund Lab, což je privátní skupina, do níž Svoboda s Moskalievem vkládají jen své vlastní peníze. „Když se ukáže, že jsou tyto projekty rozjeté a jsou většinou v zisku, tak je můžeme přesunout do Prime Fund Sicav, což je fond určený kvalifikovaným investorům,“ říká Svoboda.

Když dochází k odprodeji podílu ve firmách mezi oběma entitami, investoři do fondu kvalifikovaných investorů jsou prý nadstandardně chráněni. „Když Prime Fund Sicav kupuje od Prime Fund Lab námi osobně vlastněné firmy, tak máme v podmínkách, že když se po roce nesplní očekávání nastavená v rámci fondu kvalifikovaných investorů, máme několik způsobů, jak to musíme spravit,“ říká Svoboda. S Moskalievem by pak buď do dané firmy museli doplnit kapitál, nebo prodat do fondu větší podíl firmy, nebo v nejhorším případě celý podíl za původní hodnotu odkoupit zpátky. „To vše děláme proto, abychom neupadali v podezření, že si svou soukromou investici úmyslně naceníme vysoko a pak ji prodáme cizím investorům,“ vysvětluje Svoboda.

Nechceme firmy jen nablýskat a rychle prodat, plánujeme do nich investovat na delší dobu a provést je složitým růstovým obdobím, říkají zakládající partneři Prime Fund Group Dušan Moskaliev (vlevo) a Jan Svoboda.

 

Všude je potřeba nejdříve uklidit

Do fondu se v současnosti snaží získat od investorů kapitál. Začali s tím před šesti měsíci a zatím se jim podařilo získat pod správu přes 100 milionů korun. Počítají s tím, že do konce roku získají 120 milionů. Ročně by pak chtěli získat pod správu kolem 300 milionů. Výnos fondu cílí na 12 až 15 procent. Jak říkají, do fondu kvalifikovaných investorů zatím převedli podíl ve Foxdeli a v současnosti tam převádí i podíl v ETW. Cílem je mít ve fondu kvalifiko‐ vaných investorů do konce letošního roku tři společnosti a další tři v příštím roce.
Jak Svoboda zdůrazňuje, nechtějí dělat takzvané oportunistické investice, kdy se firma rychle vyčistí od nepořádku, nablýská se a prodá. „Chceme investovat do firem vysokou sumu v milionech eur, provést ji složitým růstovým obdobím a pomoci jí jít rychle nahoru,“ vysvětluje Svoboda.

Vedle peněz investiční skupina pomůže i dodáním svého know‐how. „Především musíme firmy finančně vyčistit, protože co si budeme povídat, v každé je finanční nepořádek,“ říká Svoboda. Jejich tým tak v podniku nastavuje základní věci, jako například finanční reporting, analytiku, vztahy k finančním institucím nebo třeba marketing. „Protože co si budeme povídat, zakladatele těchto firem primárně zajímá produkt a obchod a na ostatní je podle nich vždycky čas. Jenže pak začnou firmy rychle růst a kvůli těmhle nedostatkům se pak zbytečně dostávají do problémů,“ vysvětluje Svoboda.

Jak dodává, ve skupině mají jedno heslo, kterým se snaží řídit. Vždycky je lepší investovat do malinko horšího nápadu, který ale firma kvalitněji realizuje, než do geniálního nápadu se špatnou realizací. „Dobrých nápadů je totiž plný hřbitov,“ říká Svoboda.

 

Zdroj: Ekonom

Ekonom: Dobrých nápadů je plný hřbitov. Důležitá je jejich realizace.

Přečteno

Sdílet článek na sociální sítě

Facebook
Twitter
LinkedIn