CZ EN

Nvidia v rámci exploze AI loví startupy i v Česku.

Přečtěte si

Americká čipová společnost Nvidia se chce v Česku více zaměřit na podporu technologických startupů. Začala zde propagovat program Inception, v rámci něhož začínajícím firmám nabízí technologie zdarma nebo napojení na investory. Firma také sama do startupů investuje.

Startupové snahy pomáhají Nvidii budovat ekosystém partnerských firem využívajících její čipy zejména pro zpracování umělé inteligence. Společnost aktuálně z boomu kolem AI odstartovaného příchodem OpenAI a ChatGPT výrazně těží. Její akcie za poslední rok vyrostly o 218 procent, tržby se v posledním čtvrtletí meziročně zvýšily o 206 procent (na 18 miliard dolarů) a tržní hodnota firmy se dostala na 1,5 bilionu dolarů.

Inception je program, do něhož se startupy mohou zapojit zdarma a získat v něm kredit až sto tisíc dolarů na využití AI čipů v cloudu Amazon Web Services, pomoc s PR a marketingem, technické poradenství od odborníků z Nvidie, slevy na hardware nebo zapojení do prodejní a distribuční sítě jedné z největších čipových společností na světě.

„Program startupům pomáhá inovovat a růst. Tým našich vývojářů jim například dokáže pomoci se zefektivněním zdrojových kódů,“ popsal Aleks Polak z varšavské centrály Nvidie.

Do Inceptionu se už zapojila brněnská firma RCE systems s technologií DataFromSky. Ta využívá umělou inteligenci aplikovanou na záznamy z kamer, takže slouží například k monitoringu dopravy v reálném čase. Mezi její zákazníky patří Toyota, VW, Siemens nebo Bosch.

„V rámci programu Inception jsme kromě jiného čerpali slevu na server s AI čipy pro učení neuronových sítí,“ řekl e15 ředitel DataFromSky David Herman. Český projekt se rovněž stal součástí nabídky Nvidia Metropolis, což je sada AI aplikací, pomocí nichž je možné řídit logistiku, sklady, výrobu nebo chytrá města.

Americký kolos v Česku nabízí také další programy pro univerzity nebo výzkumné instituce. „Pro vzdělávací sektor jsou to slevy až 80 procent,“ popsala Kamila Jeřábková ze společnosti M Computers, která Nvidii v našem regionu zastupuje.

Startupový program Nvidie vedle toho nabízí přístup k investorům rizikového kapitálu sdružených ve VC Alliance. Jsou mezi nimi i těžké váhy jako Mayfield, Pitango nebo In-Q-Tel, investiční odnož CIA.

Některé investice realizuje sama Nvidia skrze NVentures. Společnost Dealroom spočítala, že Nvidia loni vložila prostředky do 35 firem v oboru AI, meziročně šestinásobně více: „To z Nvidie dělá nejaktivnějšího investora do AI firem, většího, než jsou fondy Andreessen Horowitz nebo Sequoia.“ Nvidia drží pozice i ve velkých konkurentech OpenAI a ChatGPT typu Cohere, Inflection AI nebo Mistral.

Česko pro Nvidii patří mezi atraktivní regiony. Organizace Prg.ai sdružující pražské firmy a instituce zabývající se AI spočítala, že jen v hlavním městě je kolem 140 oborových firem a startupů. Jen v Brně je jich podle Brno.ai více než stovka. „Třetina pražských AI firem dělá přes 90 procent tržeb v zahraničí,“ naznačil exportní potenciál Lukáš Kačena, ředitel Prg.ai.

Zástupci Nvidie také ocenili nedávno vyhlášený program Evropské komise na podporu rozvoje AI. Ten mimo jiné zahrnuje přístup startupů k evropským superpočítačům (často využívajícím čipy Nvidia) nebo finanční podporu z evropských programů. Ta má podle představ komise realizovat i soukromé investice, do roku 2027 kolem čtyř miliard eur.

„V Evropě se rozhodně kolem AI děje dost věcí, zejména kolem výzkumu. Nejvíce investuje Francie. V Česku se stačí podívat na počet organizací zapojených v Prg.ai,“ shrnula Arts Yang, produktová architektka v Nvidii.

 

Zdroj: Jan Sedlák, E15.cz

https://www.e15.cz/byznys/nvidia-v-ramci-exploze-ai-lovi-v-cesku-startupy-nabizi-jim-slevy-investice-ci-podporu-prodeje-1413243

Nvidia v rámci exploze AI loví startupy i v Česku.

Přečteno

Sdílet článek na sociální sítě

Facebook
Twitter
LinkedIn