CZ EN

PRIME FUND: Investiční sázka na inovace

Přečtěte si

Kdo neinovuje, jako by nebyl. S touto myšlenkou vznikla česká investiční skupina Prime Fund, která v mnoha ohledech nabourává tradice. Ze zástupu investičních společností vybočuje už svým zaměřením. Nečekejte žádnou klasiku typu cenné papíry nebo reality. Tady se investuje do inovací.

„Zajímají nás především inovace, které posouvají dopředu nějaké technologie, procesy či komunikaci a zároveň přispívají k udržitelnosti, ochraně životního prostředí nebo nastavují férovější podmínky v sociální sféře,“ vysvětlují zakladatelé skupiny Jan Svoboda a Dušan Moskaliev.

Pokud je vám první jméno povědomé, není to náhoda. Jan Svoboda, zkušený venture kapitálový investor a zakladatel nemovitostního Vertex fondu, působil v minulosti také jako marketingový a obchodní šéf několika významných médií, včetně České televize. Druhý jmenovaný, Dušan Moskaliev, je uznávaným odborníkem na finance a bankovní prostředí. V uplynulých 20 letech působil na vedoucích pozicích v několika českých i zahraničních bankovních institucích a jeho expertizu potvrzuje i Česká národní banka.

Full-scale záběr: od zrodu až po exit

Prime Fund podporuje inovace v celé délce jejich životního cyklu. Prakticky od zrodu až po pokročilá investiční kola. Aby v tom byl systém, vznikly pod hlavičkou Prime Fund dva samostatné (a přesto navazující a spolupracující) subjekty. Prime Fund Lab a Prime Fund SICAV.

Začínající projekty ve fázi (pre)seed investic podporuje Prime Fund Lab. Jde o privátní projekt zakladatelů, kde dostávají zelenou nejrůznější nadějné projekty. Ty, které uspějí (a splní přesně stanovené podmínky), můžou postoupit do fondu kvalifikovaných investorů Prime Fund SICAV. Ten se zaměřuje na A+ investice v regulovaném prostředí. Podporuje společnosti s prověřeným produktem, rostoucí zákaznickou bází a pevnou pozicí na trhu.

Ne každá inovace stojí za investici

Prime Fund se rozhodně neomezuje na vybrané oblasti podnikání. „Investičně může být zajímavé cokoli. Potravinářství, development, technologické obory. Klíčové pro nás je, v čem je daný projekt novátorský a jak jsou jeho inovace ve výsledku prospěšné. Z pohledu zaměření vybíraví nejsme, v otázkách reálného přínosu ano,“ vysvětluje Jan Svoboda.

„Podporujeme firmy, které se na budoucnost dívají nejen optikou výdělků, ale klíčovou roli v jejich rozhodování hraje udržitelnost. Současně nám jde i o to, aby podporované projekty měly globální ambice. V tuhle chvíli se po investičních příležitostech díváme především v regionu CEE, ale cíle founderů, se kterými chceme spolupracovat, by tento region rozhodně měly překračovat,“ upřesňuje Dušan Moskaliev.

Nakročeno k velkým věcem

Už nyní se Prime Fund může pochlubit několika hod- ně zajímavými investicemi. Jednou z vlajkových lodí je Apetee, společnost poskytující komplexní digitální řešení pro gastro podniky. Další úspěšně rozjetý pro- jekt, Foxdeli, přestupuje z Prime Fund Lab do Prime Fund SICAV. Jeho řešení na sledování zásilek využívají nejznámější české e-shopy. V červenci pak portfolio Prime Fund SICAV rozšíří velká investice v oblasti recyklace.

Aby toho nebylo málo, Prime Fund se nedávno pře- stěhoval do vlastního showroomu v pražském Karlíně a coby investor vstupuje také do Disraptors Summitu. Největší startupová akce v České republice se tak ve dnech 25. – 26. října odehraje už i pod jejich taktovkou. V nadcházejícím období se toho kolem Prime Fund bude dít hodně, proto by se hodilo napsat „stay tuned“. My se novinkám nepochybně budeme věnovat v nějakém z dalších vydání Darkblue Jet, vy je do té doby můžete sledovat třeba na LinkedIn profilu Prime Fund Group.

PRIME FUND: Investiční sázka na inovace

Přečteno

Sdílet článek na sociální sítě

Facebook
Twitter
LinkedIn