Politické a byznysové družení Česka s Tchaj-wanem má první konkrétní výsledky. Státem provozovaný fond rizikového kapitálu Taiwania Capital podle informací E15 dokončuje dvě investice do lokálních startupů. Půjde o transakce v řádu stovek milionů korun. Tchajwanci navazují na svoji první startupovou investici v regionu, kdy Taiwania Capital v lednu vedl investiční kolo ve výši 19 milionů dolarů do slovenské firmy Photoneo.
Taiwania Capital je fond zřízený tchajwanskou vládou. Po světě investuje prostřednictvím šesti různých sekcí. Na Česko je zaměřený CEE Fund, jenž má k dispozici 200 milionů dolarů (4,6 miliardy korun) na investice ve střední a východní Evropě. Až 80 procent z této částky má jít do Česka, Litvy a na Slovensko. „Je to díky dobrým vztahům s Tchaj- wanem,“ vysvětlil investiční manažer Taiwania Capital Tomáš Vančo.
V Česku se Tchajwanci chystají investovat do pražské společnosti Vrgineers vyvíjející profesionální brýle pro virtuální realitu, které využívá například americká armáda pro výcvik pilotů. Akce je v běhu, zúčastněné strany ji nekomentují.
„Ke vstupu dalších investorů se nemohu vyjadřovat. Nicméně moje angažmá ve Vrgineers bude vyšší než nyní. Investuji více,“ řekl výkonný ředitel společnosti VSHosting Damir Špoljarič, který do VR startupu investoval v minulosti. Byl součástí vlny, kdy do startupu vstupoval například Daniel Vávra z Warhorse Studios nebo výrobce 3D tiskáren Prusa Research.
Druhá investice půjde na Slovensko. Tamní startup Sensoneo vyvíjející senzory a software pro chytrý svoz a správu odpadů má v novém investičním kole získat čtyři miliony dolarů.
Managing partner CEE fondu Taiwania Capital Mitch Yang se v následujících týdnech chystá do Prahy. Chce navázat vztahy s českými fondy rizikového kapitálu, se kterými by bylo možné dělat společné investice. „Už jsme v kontaktu s Credo Ventures a hodláme oslovit další fondy,“ řekl Yang E15 na setkání v Tchaj-peji.
Zatímco výhled přílivu peněz do Česka, respektive regionu, je dobrou zprávou, na trhu panuje mírná skepse, zda zde Tchajwanci dokážou své miliardy uplatnit. Taiwania Capital se totiž primárně zaměřuje na investiční kola series A, což jsou částky kolem deseti milionů dolarů. Není však jasné, zda je v Česku a na Slovensku tolik startupů v takové fázi.
„Našli jsme poměrně neobsazené místo. Prvotní seed kola jsou v Česku investory pokrytá. O pokročilá kola typu series C už se zajímají velké fondy z USA a Londýna. Na series A ještě není upřená taková pozornost. Jsme ochotní do této fáze jít,“ vysvětlil globální investiční manažer Taiwania Capital Eric Hung. „Češi chtějí růst a jsou připraveni,“ dodal.
O spolupráci s tchajwanským státním fondem mají zájem některé konkrétní české startupy. Společnost Tropic Square vyvíjí vlastní bezpečnostní čip. U tchajwanské firmy UMC už vyrobila funkční testovací vzorky a chystá masovou produkci. V přípravě je investiční kolo series A. „S Taiwania Capital jsme v jednání,“ popsal výkonný ředitel Tropic Square Evžen Englberth.
Do Tchaj-peje v rámci delegace šéfky sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) dorazil také výkonný ředitel pražské softwarové firmy Ackee Martin Půlpitel. Ta patří mezi naše největší zakázkové vývojáře mobilních a webových aplikací (iVysílání, Bundestag, Voyo, Dáme jídlo a
další), nyní ale vytvořila spin-off v podobě firmy Passwd. Jde o nástroj pro správu hesel napojený na Google Workspace. „Máme platící zákazníky z celého světa, začali jsme hledat investory na expanzi a debatovali jsme s Taiwania Capital,“ shrnul Půlpitel.
Zdroj: E15
https://www.e15.cz/byznys/technologie-a-media/tchaj-wan-dokoncuje-prvni- stamilionove-investice-do-startupu-v-cesku-a-na-slovensku-1397329